Na co zwracać uwagę pisząc CV?

Na co zwracać uwagę pisząc CV?

Kandydaci często pytają nas, w jaki sposób napisać swój życiorys, aby był on atrakcyjny dla potencjalnego pracodawcy. Dziwią się, że mimo spełniania wszystkich wymagań z ogłoszenia o pracę, nie są zapraszani na rozmowę kwalifikacyjną.

Głowna zasada – każde CV powinno być przygotowane pod konkretnego pracodawcę.

Zatem, o czym warto pamiętać, pisząc swój życiorys?

Spójrz na przygotowany przez zespół Auditu szablon-on Tobie pomoże.

  1. Zdjęcie i układ graficzny.

Powinno być w stroju oficjalnym, ale nie musi być to zdjęcie paszportowe. Pamiętaj, żadne zdjęcie wakacyjne, czy z imprezy ze znajomymi nie zrobi na pracodawcy dobrego wrażenia.

Zwróć uwagę na wszystkie kropki i przecinki, czy Twoje CV jest czytelne i nic się w nim „nie rozjeżdża”.

  1. Dane osobowe.

Konieczne są: imię, nazwisko, adres zamieszkania (nie podawaj adresu zameldowania, bo wprowadzisz pracodawcę w błąd), numer telefonu (sprawdź dwa razy czy poprawny), adres mailowy (najlepiej imię, nazwisko… bez żadnych ksywek, czy zdrobnień w tytule – ma on wyglądać profesjonalnie).

Nie musisz wpisywać: daty urodzenia, stanu cywilnego czy ilości posiadanych dzieci.

  1. Wykształcenie.

Wpisz ostatnią szkołę, którą ukończyłeś. Daty rozpoczęcia i zakończenia  powinny składać się z miesiąca i roku. Jeżeli skończyłeś studia to podaj nazwę uczelni, kierunek oraz specjalność.

  1. Doświadczenie zawodowe.

Zacznij od ostatniego miejsca pracy. Nie ograniczaj się do nazwy pracodawców i zajmowanych stanowisk; napisz czym się zajmowałeś, co należało do Twoich obowiązków, jakie sukcesy odniosłeś.

Jeżeli nie masz za długiego doświadczenia zawodowego, wpisz: praktyki, staże, prace wakacyjne.

  1. Szkolenia, kursy, dodatkowe umiejętności.

Pochwal się tymi kursami, które mają związek z pracą zawodową. Znasz świetnie angielski? Tutaj możesz to wpisać. Najczęściej w CV kandydaci kłamią odnośnie znajomości języków, zatem bądź obiektywny 😊 Jeżeli znajomość języka obcego jest naprawdę potrzebna na danym stanowisku, pracodawca na pewno to sprawdzi.

  1. Zainteresowania

Napisz, co naprawdę Cię interesuje, a nie kieruj się tym, co mogłoby dobrze wyglądać w CV. Jeżeli lubisz np.: czytać książki, dodaj jakiego gatunku lub autora.

  1. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

W stopce CV zawsze należy umieścić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Czasami pracodawcy umieszczają informację, jak ma taka klauzula brzmieć. Oto przykładowa formułka:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych, Dz. Ust Nr 133 poz. 883).”

Wszystko jasne? Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji, oto przykładowy wzór CV:

WZÓR CV

W następnym wpisie, napiszemy jakie błędy najczęściej popełniacie pisząc swoje CV.

Dodaj komentarz